Jak działa dzbanek filtrujący?

Przepływowy podgrzewacz wody do kuchni
8 listopada, 2019
Pokaż wszystkie
jak działa dzbanek filtrujący

Świadomość Polaków na polu zdrowia oraz ekologii jest z roku na rok coraz wyższa. Coraz więcej z nas poddało się bardzo korzystnym trendom i modom na ekologię i pozostaje mieć nadzieję, iż są to wybory i zachowania długofalowe. Jednym z ich przejawów jest stopniowe odchodzenie od kupowania wody butelkowanej zamykanej w plastikowej butelce. Zamiast tego wiele osób przekonało się do picia kranówki prosto z kranu, a część nieprzekonanych wybiera filtrowanie wody- np. przy pomocy dzbanków. Jak działa taki dzbanek?

Działanie dzbanka filtrującego

W sklepach z takimi akcesoriami jak dzbanki filtrujące wodę znajdziemy mnóstwo różnych modeli- ich kształt, kolor, funkcje możemy dobrać indywidualnie według swoich potrzeb i gustu. Dzbanek może idealnie wkomponować się w aranżację całej kuchni i stanowić estetyczny sposób na serwowanie wody domownikom i gościom. Choć w wyglądzie dzbanki się od siebie różnią, filtrują one wodę niemal tak samo. Podstawą filtrowania jest filtr, który posiada w swoim wnętrzu wkład z węgla aktywnego albo innego składnika filtrującego.

Filtr węglowy składa się najczęściej z naturalnych włókien kokosowych i posiada bardzo duże właściwości absorpcyjne zanieczyszczenia. Poza węglem znajdziemy w filtrach także żywicę jonowymienną zmiękczającą wodę oraz złoża alkaliczne. By mieć wodę zdatną do picia należy wlać ją do dzbanka (w zależności od pojemności może to być 1,5-4 l dzbanek), a ten przefiltruje ją w kilka minut dla nas. Filtry usuwają z wody metale ciężkie- np. ołów, kadm, miedź- herbicydy, pestycydy, usuwają także zanieczyszczenia mechaniczne mogące pojawić się w wodociągach jak drobinki piasku, iłu, żwiru czy inne podobne cząsteczki.

Przefiltrowana woda nadaje się do picia bezpośredniego, przygotowywania na jej bazie napojów zimnych i gorących, gotowania na niej, używania jej w sprzętach małego AGD (czajniki, żelazka). Ma ona zupełnie poprawione walory zapachowe i smakowe niż woda kranowa.

Korzystanie z dzbanka

Korzystanie z dzbanka jest dziecinnie proste. W zasadzie wystarczy do niego nalać wody kranowej, a resztę zrobi sam dzbanek. Przefiltrowanej wody, która znajduje się w dzbanku nie powinniśmy jednak trzymać w nieskończoność, a używać jej trzeba raczej na bieżąco. Nie zaleca się pić wody, która stoi w dzbanku więcej niż 12 godzin. Dzbanki wyświetlają stan zużycia filtra (im bardziej zaawansowany model, tym funkcja wyświetlacza jest bardziej designerska), a filtr wymieniać należy co około 4 tygodnie.