Jaki filtr do wody z kamieniem?

czajniki filtrujące dafi
Czajniki Dafi – co to jest?
14 listopada, 2019
Na czym polega filtrowanie wody w butelce Dafi
Na czym polega filtrowanie wody w butelce Dafi?
21 listopada, 2019
Pokaż wszystkie

Nikt z nas nie lubi twardej wody i tyczy się to zarówno jej bezpośredniego picia jak i przygotowywania na takiej wodzie posiłków, ale też prania czy prasowania. Nieestetyczne osady z wapnia pozostają na zmywanych naczyniach, szklankach, twarda woda wpływa negatywnie na żywotność żelazek, pralek i czajników. Jakie więc możemy wybrać sposoby na zmiękczanie wody znajdującej się w naszych instalacjach?

 Filtry przepływowe

Jednym ze sposobów na miękką wodę bez kamienia, która płynąć będzie bezpośrednio z naszych kranów jest filtr przepływowy.  Filtr taki składa się najczęściej z kilku różnych filtrów i umiejscowiony jest przy punkcie poboru wody. Filtr taki to najskuteczniejszy ze sposobów na dobrą jakościowo wodę, pozbawioną kamienia, ale nie tylko. Filtr umieszczony jest na rurze doprowadzającej wodę do domu i może być montowany zarówno w mieszkaniach jak i w domach jednorodzinnych.

Filtry przepływowe składają się z kilku różnych filtrów, w których zastosowane są różne wkłady filtrujące: węgiel aktywny, żywica jonowymienna, filtr azotanowy oraz filtr polipropylenowy. Filtry powinno dobierać się indywidualnie według potrzeb, a sposobem na to jest przebadanie wody i poznanie stopnia jej zanieczyszczenia.

Filtry

Filtr węglowy to jeden z najbardziej powszechnych sposobów na poprawienie jakości wody. Węgiel świetnie usuwa z wody chlor i jego pochodne, poprawia przejrzystość wody, jej kolor i zapach oraz smak. Węgiel to także idealny wkład na pozbycie się zanieczyszczeń mechanicznych mogących pojawić się w instalacji- jak np. drobinki piasku.

Żywica jonowymienna zmiękcza wodę usuwając z niej sole wapnia oraz magnezu. Zmiękczona woda, która doprowadzimy do kotła ogrzewającego nam dom zdecydowanie zwiększy jego żywotność oraz wydajność, a także pomniejszy nasze wydatki.

Filtr polipropylenowy jest idealny do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych- piasku, zawiesin, tłuszczu i innych. Filtr taki sprawdza się najlepiej zwłaszcza w starych i niezmodernizowanych instalacjach.

W domach jednorodzinnych budowanych wśród pól warto zastosować filtr azotanowy, który usuwa z wody azotany spływające z pól i nieszczelnych szamb.

Sposobów na pozbycie się wody z kamienia jest wiele, a filtry przepływowe (np. DAFI) są najskuteczniejszym sposobem filtrowania. Ale by cieszyć się miękką wodą do picia, gotowania, mycia naczyń czy prasowania warto też nabyć dzbanek filtrujący lub butelkę z filtrem, którą nosić można zawsze w torebce.